Types of Courses

ITALIAN FOR TRAVELLERS

Price:  FIVE-WEEK COURSE $175 per person/ $275 (individual lessons)

The perfect survival kit for your trip to Italy! You will learn how to ask for directions, to order food and drink, to book a hotel and much more. The five-week course is open to all levels including beginners. Either one-on-one or small group tuition is available. All learning material will be provided.

ONE-ON-ONE TUITION

Price: $55 per hour

If you want to learn at your own pace, you may prefer private lessons. One-on-one private lessons are tailored to your needs and allow you to make great progress. The program and materials used will be discussed in your first lesson.

STANDARD CLASSES (individual or small groups)

Price: $315 for 15-hour group course (Minimum 5 student, maximum 10)

Our classes are small and you will learn Italian in a relaxed and friendly atmosphere. These classes are for beginners to advanced level students; we follow The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR).

Price: $315 for 15-hour group course (Minimum 5 student, maximum 10)

Our classes are small and you will learn Italian in a relaxed and friendly atmosphere. These classes are for beginners to advanced level students; we follow The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR).

 

LEVELS

ELEMENTARY LEVELS: ONE TO FOUR (Levels 1 & 2 correspond to the A1 of CEFR*; Levels 3 & 4 to the A2 CEFR*)

INTERMEDIATE LEVELS: ONE TO FOUR (Levels 1 & 2 correspond to the B1 of CEFR*; Levels 3 & 4 to the B2 CEFR*)

ADVANCED LEVELS: ONE TO FOUR (Levels 1 & 2 correspond to the C1 of CEFR*; Levels 3 & 4 to C2 CEFR*)

.

 

LEVELS

ELEMENTARY LEVELS: ONE TO FOUR (Levels 1 & 2 correspond to the A1 of CEFR*; Levels 3 & 4 to the A2 CEFR*)

INTERMEDIATE LEVELS: ONE TO FOUR (Levels 1 & 2 correspond to the B1 of CEFR*; Levels 3 & 4 to the B2 CEFR*)

ADVANCED LEVELS: ONE TO FOUR (Levels 1 & 2 correspond to the C1 of CEFR*; Levels 3 & 4 to C2 CEFR*)


TEXT BOOK USED FOR THE STANDARD COURSES
:

THE ITALIAN PROJECT (Edizioni EdiLingua)

The exercises in this book also reflect the various types of certification exams (CELI, CILS, PLIDA and others diplomas) recognized in Italy.

EXAM PREPARATION COURSES (CILS e CELI) Uni & VCE

Price: $55 per hour (individual lesson)

Appropriate text books will be used according to students’ particular needs and skill level.

ITALIAN FOR BUSINESS

Price: $55 per hour (individual lesson)

Is your company a branch of an Italian organisation? Does it trade with an Italian-speaking partner?  Do you have Italian-speaking clients? Lessons are planned and structured to be practical and relevant to your business.

CONVERSATION CLASSES (for intermediate & advanced students)

Price: $35 per hour (groups); $55 per person (individual lesson)

For students who have some understanding of the language and want to put it all together. You will discuss every day topics, grow your vocabulary and build up a wide range of expressions. You will also refresh and perfect your knowledge of Italian grammar.

GRAMMAR WORKSHOPS

Price: $35 per hour (groups); $55 per person (individual lesson)

Understanding how language is structured makes words, phrases and sentences seem orderly and straightforward. Possessing this knowledge will give you a deeper understanding of Italian and the ability to express yourself accurately. If you are struggling to get your head around Italian grammar, this is the right course for you.

SKYPE CLASSES (Distance Learning)

Course Price: $50 per hour (individual lesson) 

For those who are unable to attend classes, or prefer not to, we offer distance learning courses. You and your tutor will be in close contact by e-mail and Skype.

HISTORY OF ITALIAN ART

Price: $55 per hour (individual lesson)

In this course you will learn the secrets of Italian Art; its vocabulary, the architecture, the artists and their masterpieces ranging from the classical period to the contemporary. Classes are held in Italian and topics may be agreed on between teacher and students prior to classes. 

ITALIANO IN CUCINA

Price: $55 per hour (individual lesson)

If you have a basic knowledge of Italian and you want to combine your passion for food and language, you can now enrol in our new course “Italiano in cucina”.

You will learn Italian through regional recipes, be able to wander into ‘enoteche,’ ‘pasticcerie,’ and ‘mercati.’ You will practice conversational Italian and play with proverbs about food.                

CULTURAL CLASSES FOR PROFICIENT STUDENTS

Price: 10 WEEK COURSE $375; $55 per person (individual lesson).

–   MODERN ITALIAN HISTORY: FROM FASCISM TO TODAY

–   ITALIAN LANGUAGE AND CULTURE THROUGH CINEMA

–   ITALIAN BOOK CLUB 

–   ITALIAN MOVIE CLUB